SF's udspil til en universitetsreform

Offentliggjort

* Kortere uddannelser som forsøg:
SF foreslår som et forsøg at forkorte fem procent af kandidatpladserne til 1,25 årige kandidatuddannelser. Det kan stige til ti procent, hvis det er en succes.

* Flere kandidatmuligheder:
SF foreslår at omlægge 40 procent af kandidatuddannelserne, så der i alt er fire veje og typer af kandidatuddannelser.

* Meritreform:
Der skal gennemføres en meritreform for og i samarbejde med universiteter, professionshøjskoler og erhvervsakademier for at nedbringe unødig forsinkelse i uddannelsessystemet.

* Dimensionering:
En begrænsning af optag på de akademiske bacheloruddannelser. Det skal ske gradvist frem mod 2030, hvor man skærer fem procent af tilgangen.

* Økonomi:
Udspillet forventes at give et provenu i størrelsesorden cirka 870 millioner kroner. Det foreslås, at provenuet skal geninvesteres på området. Udspillet forventes samlet set at medføre et øget arbejdsudbud på cirka 6000.

Kilde: SF.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu