Socialdemokratiets kongres

Offentliggjort Sidst opdateret

* Socialdemokratiets kongres afholdes over weekenden i Aalborg Kongres & Kultur Center. Årsmødet betegnes i år som en kongres, da formanden, de to næstformand og partisekretæren er på valg. Det sker som udgangspunkt hvert fjerde år.

* Der er ikke modkandidater til de siddende formænd og partisekretæren. Folketingsmedlem Mogens Jensen og borgmester i Køge Kommune Marie Stærke er næstformænd i dag, mens Lasse Ryberg er partisekretær, og Mette Frederiksen er formand.

* Hvor der lørdag på kongressen var formandstale fra Mette Frederiksen, tale fra FH-formand Morten Skov Christiansen og debat, skal der søndag blandt andet behandles ændringer til partiloven.

* Socialdemokratiets hovedbestyrelse med Mette Frederiksen i spidsen har stillet to bemærkelsesværdige forslag.

* Bestyrelsen vil fjerne et gammel forbud mod dobbeltmandater, så et folketingsmedlem eksempelvis også kan sidde i et lokalt byråd eller regionsråd.

* Og så vil bestyrelsen også indføre kønskvoter, så hverken mænd eller kvinder udgør mere end 60 procent, når der sammensættes bestyrelser i lokale partiforeninger, kredse, hovedbestyrelsen og andre organisatoriske led. Kønskvoterne skal også gælde, når der opstilles kandidater til politiske valg. Dog med undtagelse af folketingskandidater.

Kilde: Politiken og Socialdemokratiet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.