* Kommunernes Landsforening og regeringen forhandler næste års økonomi.
* Der er denne gang især to store knaster i forhandlingerne: udgifter på socialområdet og kommunernes anlægsbudget.
* Regeringen har på forhånd sagt, at den vil dække den såkaldt demografiske udvikling - at udgifterne i kommunerne stiger, når der bliver flere børn og ældre.
* Men samtidig stiger kommunernes udgifter på det såkaldt specialiserede socialområde. Det dækker hjælp til udsatte og børn og voksne med handicap eller diagnoser.
* En anden stor knast er kommunernes anlægsbudget. I år har kommunerne måttet reducere eller udskyde bygge- og renoveringsprojekter på grund af de stigende priser på byggematerialer og håndværkere.
* Finansminister Nicolai Wammen (S) har på forhånd varslet, at byggeri er et af de områder, hvor kommunerne yderligere må drosle ned.
Kilder: KL, Finansministeriet, Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned