Støjbergs flygtningeannoncer kan nu læses i Libanon
Støjbergs flygtningeannoncer kan nu læses i Libanon Foto: POLFOTO/Peter Hove Olesen
POLFOTO/Peter Hove Olesen
Regeringens varslede annoncering om strammet dansk flygtningepolitik begynder mandag i udenlandske medier.
Avislæsere og internetbrugere i Libanon vil mandag kunne støde på annoncer med den danske regering som afsender.
Annoncerne indeholder oplysninger om de forringede vilkår for flygtninge og migranter, som et flertal i Folketinget for nylig har vedtaget, skriver Berlingske.
- De sociale ydelser for nyankomne flygtninge vil blive reduceret med op til 50 procent, står der ifølge avisen blandt andet i annoncerne.
Derudover slår annoncerne fast, at man ikke kan blive familiesammenført i Danmark det første år, efter at man som flygtning er kommet til landet.
Integrationsminister Inger Støjberg (V) har, siden regeringen kom til magten i juni, varslet annoncerne, og libanesiske medier er angiveligt blevet valgt, fordi de læses i store dele af Mellemøsten.
Derimod er det mere tvivlsomt, om annoncerne også bliver trykt i tyrkiske medier, som Inger Støjberg hen over sommeren ellers har talt for, fordi det også er et stort transitland for flygtninge.
Fem større dagblade i Tyrkiet vil kun bringe annoncerne, hvis de kan stå inde for indholdet, skriver Berlingske.
Dermed ser regeringen ud til at gå glip af en stor del af det publikum, den havde håbet på til annoncerne.
- Hvis du vil nå ud til de bådflygtninge og de mennesker, der hjælper dem, så må du ud med dit budskab i Tyrkiet - og i Libyen, som også er et vigtigt transitland. Libanon - det er spild af kræfter, siger den dansk-tyrkiske journalist Sadi Tekelioglu, chefredaktør på bladet Gazette, til Berlingske.
Foruden den tvivlsomme effekt risikerer annoncerne også at skade Helle Thorning-Schmidts (S) chance for at blive FN's næste flygtningehøjkommissær, mener kritikere, heriblandt den tidligere udenrigsminister Martin Lidegaard (R).
Over for Berlingske kalder han annoncerne for "usmagelige" og "dårlig branding" af Danmark.
Inger Støjberg har ikke ønsket at kommentere annoncerne.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie