Over to år efter, at en række tidligere medlemmer af Venstresocialisterne (VS) krævede erstatning for at være blevet ulovligt registreret, skulle de nu snart få svar.
Ifølge justitsminister Morten Bødskov (S) ligger spørgsmålet om erstatningen i dag hos Rigsadvokaten.
- Rigsadvokaten forventer at kunne træffe afgørelse i sagen i starten af det nye år, skriver Morten Bødskov i et svar til Enhedslistens gruppeformand, Per Clausen.
Netop Per Clausen, og en række andre tidligere VS-medlemmer, kræver fem millioner kroner i erstatning af Politiets Efterretningstjeneste (PET), som blandt andet registrerede dem under Den Kolde Krig.
Efter at PET blev præsenteret for erstatningskravet den 11. september 2009, hørte sagsøgerne og deres advokat Thorkild Høyer - trods flere rykkere - ikke noget til erstatningskravet. Ikke før daværende justitsminister Lars Barfoed (K) tidligere på året oplyste, at efterretningstjenesten 13. januar nu havde oversendt sagen til Rigsadvokaten.
Lars Barfoed beklagede ved den lejlighed den lange sagsbehandlingstid, som han forklarede med, at "karakteren af det rejste krav har givet anledning til en række principielle spørgsmål af blandt andet processuel karakter".
Per Clausen har kaldt den lange sagsbehandlingstid for "fuldstændig grotesk".
Erstatningskravet skyldes, at PET-Kommissionen har afsløret, at efterretningstjenesten - trods en regeringserklæring fra 1968 om det modsatte - fortsatte med at registrere personer alene på grundlag af lovlig politisk aktivitet.
Nægter PET at betale pengene, vil sagsøgerne gå rettens vej og søge fri proces med henvisning til, at det er en sag af såkaldt principiel karakter.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned