Vrede i Venstre over Scandlines

Foto: Arkivfoto: Scandlines

- Scandlines har sat en prop i fugleflugtslinjen.

Offentliggjort Sidst opdateret

På Venstre Lollands generalforsamling i sidste uge blev der skudt med skrapt efter Scandlines, som med en indædt kamp mod en fast forbindelse mellem Tyskland og Danmark skader mere end de gavner.

- Scandlines har sat en prop i fugleflugtslinjen, og det er en torn i øjet på arbejdet med en fast forbindelse, sagde tidligere byrådsmedlem i Maribo, Klaus Pedersen og satte dermed gang i en debat om rederiet.

Formanden for klima-, miljø- og teknikudvalget, Henrik Høegh, bakkede op om kritikken.

For Scandlines fører en hård kamp imod en fast forbindelse, og bruger blandt andet trafiktallene, som de ikke mener, er retvisende, som argument.

- Prøv at forestil jer hvilken trafikstigning, der ville komme i morgen, hvis Scandlines havde kostægtepriser. Som det er nu søger mange over Jylland, fremfor at sejle, sagde Henrik Høegh.

Læs flere kommentarer til sagen i Folketidendes avis mandag.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed