AaB løber kalkuleret risiko med skadet nyindkøb
De danske fodboldmestre, AaB, købte mandag svenskeren Rasmus Jönsson, som i sidste sæson var tilknyttet klubben på en lejeaftale fra tyske Wolfsburg.
AaB kommer dog ikke til at få glæde af offensivspilleren i det første stykke tid, for han er blevet opereret i lysken.
- Han blev opereret i maj, og vi forventer, at han er ude et par måneder endnu, siger AaB's sportschef, Allan Gaarde.
Rasmus Jönsson, som er tilknyttet AaB i de kommende to sæsoner, scorede seks mål i 20 kampe for AaB i sidste sæson, der endte med DM-guld og sejr i pokalturneringen.
Trods skaden er svenskerens kvaliteter så store, at AaB ikke kunne sige nej, da muligheden bød sig for at købe ham fri af Wolfsburg.
- Vi løber en risiko, det er vi udmærket klar over. Men det er en risiko, som vi er villige til at løbe, fordi Rasmus er så dygtig en spiller.
- Det har også været en fornuftig handel økonomisk. Så rent økonomisk ved vi, hvilken risiko vi løber, siger Allan Gaarde.
Sportschefen forventer, at svenskeren kommer til at sætte sit præg på Superligaen, når han bliver klar til at spille.
- Der er ingen tvivl om, at Rasmus Jönsson er en af de allerbedste spillere i Superligaen, når han er klar.
- Rasmus nåede ikke en gang at være på sit højeste i det år, han var hos os. Men han bidrog alligevel til, at vi blev danske mestre.
- Han er en rigtig dygtig spiller, som medspillerne, trænerstaben og resten af klubben sætter stor pris på, siger Allan Gaarde.
AaB indledte den nye sæson i Superligaen med at spille 0-0 ude mod Sønderjyske.
På lørdag tager mestrene imod FC Midtjylland, men det bliver altså uden Rasmus Jönsson på banen.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie