Ærgerlig Skjelmose: Det var fem grader for varmt
Mattias Skjelmose viste dannebrogstrøjen flot frem på 10. etape. Foto: Thomas Samson/Ritzau Scanpix
Mattias Skjelmose blev nummer syv på 10. etape, men ærgrer sig over, at han ikke kom med i spurten.
- Det var lige fem grader varmt for mig i dag.
Mattias Skjelmose (Trek) var med i det primære udbrud, men spillede ingen rolle, da der blev spurtet om etapesejren på en meget varm 10. etape af Tour de France.
I stedet vandt den danske mester spurten i anden gruppe og blev nummer syv.
22-årige Skjelmose erkender, at han ikke havde power til at følge med, da finalen gik i gang.
- Jeg var rimelig færdig allerede. Jeg troede egentligt, at de ville starte tidligere, men de startede først på stigningen, og jeg var lidt overrasket, men de var åbenbart kun lidt mindre ramt end mig.
- Jeg føler mig rimelig sikker på, at jeg kunne have vundet spurten, men sådan er det. Det er stadig 11 etaper tilbage, og mange af dem passer godt til et udbrud, så dem glæder jeg mig til, siger Skjelmose.
Sportsdirektør Kim Andersen tog imod det unge stortalent med et stort smil og et klap på ryggen.
- Han var meget, meget motiveret og sad derude fra starten. Man skal tænke på, at Mattias ikke er vant til at køre i udbrud. Det er meget specielt og anderledes, siger Kim Andersen.
- Han skal absolut ikke være skuffet. Det var et vanvittigt cykelløb, hvor der blev kæmpet fra første kilometer. Og så i den varme. Jeg er meget glad på hans vegne, lyder det fra den erfarne sportsdirektør.
Skjelmose har nu tre top-10-placeringer på etaperne i sit første Tour de France.
Samlet ligger han nummer 25 med godt 27 minutter op til den gule trøje, der sidder på landsmanden Jonas Vingegaard.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie