Anaheim-succes i NHL: Dansk målmand tæt på kvartfinalen

Frederik Andersen holder Mark Scheifele's stav, mandag aften i Winnipeg. Foto: Trevor Hagan/The Canadian Press/POLFOTO

Frederik Andersen og Anaheim var bagud i slutfasen, men fik hevet den tredje sejr hjem over Winnipeg Jets.

Offentliggjort Sidst opdateret

Målmanden Frederik Andersen og Anaheim Ducks nærmer sig avancement til kvartfinalerne i NHL-slutspillet.

Natten til tirsdag vandt holdet fra Californien på udebane med 5-4 over Winnipeg Jets i holdenes tredje kamp.

Stillingen i bedst-af-syv-serien er nu 3-0 til Andersen og co., der derfor kun er en enkelt sejr fra at nå blandt de otte bedste hold.

Winnipeg Jets havde i de to første kampe givet Anaheim hård modstand, og det samme gjorde sig gældende, da Winnipeg-spillerne i holdenes tredje duel for første gang spillede på egen is.

Værterne var foran i det meste af kampen, men endnu en gang lukkede Winnipeg en Anaheim-scoring ind i tredje periode. Ryan Keslers udligning til 4-4 godt to minutter før udløbet af tredje periode sendte affæren i overtid.

Anaheims tog sejren fem minutter inde i overtiden, da Rickard Rakell fik listet pucken i mål til 5-4.

Frederik Andersen stod hele kampen for gæsterne og havde 31 redninger på 35 Winnipeg-forsøg. Hjemmeholdets Ondrej Pavelec havde knapt så meget at se til, selv om han lukkede et mål mere ind. Pavelec havde 26 redninger på 31 forsøg.

Frederik Andersen holder Mark Scheifele's stav, mandag aften i Winnipeg. Foto: Trevor Hagan/The Canadian Press/POLFOTO