Skuffelsen var stor i Nykøbing FC-lejren, der ikke kunne følge op på sejren over HIK i fredags.
Kampens Nykøbing FC-spiller: Flere bød sig til, men Oskar Gärtig fremtid stabilt i forsvaret uden fejl, og kom også med frem og krydrede indsatsen med et mål efter hjørnespark. Den unge NFC'er vokser med opgaven fra gang til gang og er et sikkert kort i træner Mikkel Thygesens startopstilling.
Kampens nedtur: Målmand Marco Brylov må tage den kedelige titel efter kampen Ishøj. Et ufarligt frispark fra lang afstand, så det ud som om, at den to meter høje keeper havde styr på, men på mærkelig vis tabte han bolden, da han lå på kunstgræsset, og så var det en let sag for Ishøj at sætte kampens første mål ind. Den slags fejl må ikke ske i nedrykningskampen.
Derfor tabte Nykøbing: Små marginaler afgør tætte fodboldkampe, og Marco Brylovs ufrivillige hovedrolleindehaver som oplægger til Ishøjs første scoring blev skæbnesvangert. De første 35 minutter stod der totalt Nykøbing FC på, men skarpheden manglede i flere situationer, hvor der også godt kunne have spillet mere direkte i stedet for at tage en station for meget med i opspillet.
De to mål i overtiden af første halvleg til Ishøj kom nærmest ud af ingenting, og pauseføringen på 2-0 var helt hen i vejret.
Forskrækkelsen fik Nykøbing FC hurtigt rystet af sig efter pausen med Oskar Gärtigs reduceringsmål, og der lå flere mål i luften, der dog aldrig kom fordi kantspillet blev en smule forsømt, og Ishøj havde et par stærke midtstoppere, der formåede at tage kampen op med angriber Mikkel Dahl, der aldrig rigtig for alvor fik sat sit aftryk på kampen.
Det kunne dog sagtens have endt med en pointdeling i slutfasen, da der var masser tilløb til en scoring, men sådan gik det desværre ikke for Nykøbing FC, der med nederlaget lægger et tonstungt pres på sig selv.
Ishøj var ubetinget et af de hold, der skulle indhentes i bundkampen, men forstadskøbenhavnerne er nu hele 10 point væk, og det er en afstand, der kan blive særdeles svær at indhente.
Seneste artikler
Ida er den eneste kvinde af sin slags på Sydhavsøerne
NFH kollapser mod nordmænd
Frygtede han var sprængt i stykker: Glemte alt i kaoset
Yngve overlevede flammerne, men slap aldrig mørket
Nu er borgerne til nyt udvalg fundet
Mest læste artikler
Live: 58-årig dømt for at groome, voldtage og true plejedatter
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst