Andreas Bube sætter personlig rekord i comeback
Efter 14 måneders pause fra konkurrence satte den danske EM-sølvvinder Andreas Bube natten til lørdag i USA ny personlig rekord på 1500 meter.
Dermed fik den 26-årige Bagsværd-løber et vellykket comeback, da han ved American Track League-stævnet i Indiana forbedrede sin bedste tid på 1500 meteren til 3.42,33 minutter
Det rakte til en sjetteplads i feltet - 0,7 sekunder foran sin træningskammerat og danske mester på distancen, Aarhus 1900-løberen Andreas Bueno, der blev nummer syv i tiden 3.43,03 minutter.
Det er blot anden gang i karrieren, at Andreas Bube, som indtil 2010 satsede på sprintdistancen 400 meter, prøvede kræfter med distancen 1500 meter.
På fredag stiller han igen til start, og her gælder det favoritdistancen 800 meter. Det sker ved det næste stævne i den helt nye serie American Track League - i Charlottesville i Virginia, hvor Andreas Bueno også er med.
Sæsonens helt store mål for Andreas Bube er EM i Zürich til august, hvor han har en sølvmedalje at forsvare.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned