Arsenal-manager Arsène Wenger er en af de mest stædige forkæmpere for offensivt, boldbesiddende fodboldspil.
Men forud for tirsdagens returkamp mod FC Barcelona i Champions League 1/8-finaler er franskmanden - delvist tvunget af omstændighederne - afklaret med, at fokus skal være på det defensive, når 2-1-føringen fra den første kamp skal forsvares.
- Det bliver meget vigtigt for os at forsvare os godt, for når man skal møde det mest effektive angrebshold i verden, så skal du have dine bedste forsvarsspillere til rådighed, siger Wenger til klubbens hjemmeside.
Han graver dog ikke skyttegraven dybere, end at han kan komme op af den.
- Vi kommer til at fokusere på at forsvare os godt og på at angribe godt. Vi er ikke et hold, der kan nægte at angribe, sådan er det, siger han.
- Udfordringen for os bliver at finde den rette balance mellem at have et hold, der kan forsvare sig, og som samtidig har en god mulighed for at komme fremad på banen, hver gang det får bolden, forklarer franskmanden.
Han bøvler med skader hos centrale spillere. Robin van Persie er ude af kampen, det samme gælder for Theo Walcott. Cesc Fabregas forventer man derimod at have tilbage, hvorimod der er tvivl om Jack Wilshire.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned