Arsenal henter landsholdsspiller Kathrine Kühl i FCN
Kathrine Kühl har trods sin beskedne alder allerede spillet 21 kampe for det danske A-landshold. Foto: Johnny Pedersen/Ritzau Scanpix
Den 19-årige midtbanespiller Kathrine Kühl skifter til Arsenal, der er nummer to i den bedste engelske række.
Den 19-årige danske landsholdsprofil Kathrine Kühl skifter FC Nordsjælland ud med London-klubben Arsenal.
Det meddeler FCN på sin hjemmeside lørdag.
Teenageren ser frem til at fortsætte sin udvikling i England.
- Det kunne jeg også sagtens have gjort i FCN, men jeg føler samtidig, at jeg nu har fået så mange ting med i bagagen - først som den helt nye, dernæst som en af de bærende spillere, hvor jeg skulle gå forrest - og det har lært mig vildt meget.
- Det gør også, at jeg føler mig klar til at tage skridtet nu. At jeg er blevet dannet til det skifte både som spiller og menneske, siger Kühl til fcn.dk.
Allerede som 17-årig debuterede Kühl på det danske A-landshold, som hun indtil videre har repræsenteret 21 gange og scoret et enkelt mål for.
Hun skiftede i 2018 Hillerød FC ud med FC Nordsjælland og blev som 16-årig to år senere pokalfighter, da holdet vandt pokalturneringen.
Midtbanespillerens nye klub ligger nummer to i den bedste engelske fodboldrække for kvinder, Super League, med tre point op til landsholdskollega Pernille Harder og Chelsea samt en kamp i baghånden.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned