- Det er dejligt at få point på en dårlig dag. Det er vigtigt, at vi kan det, fastslår Auri Skarbalius efter 1-1-kampen.
- Det var et lille hak i tuden mod HB Køge, og den slags kommer alle hold ud for en gang imellem.
Brøndby-træneren tager pointtabet med knusende ro. Til trods for en fremragende start på foråret har han hele tiden været bevidst om, at der vil komme tilbageslag.
- Det vil være naivt at tro, at alt lykkedes for os efter fire-fem kampe. Vi er bevidste om, at vi har haft marginalerne på vores side, fordi vi kæmper.
- Mod HB Køge var der heller ingen, der slog op i banen. Alle løb og forsøgte at tackle, men vi kom for sent, erkender Auri Skarbalius, der peger på flere ting, der gik galt.
Brøndby fik blandt andet aldrig erobret rummet bag gæsternes forsvar, og så var hjemmeholdet for langsomt tænkende i defensiven.
- Der er mange aftaler, vi skal igennem, så næste gang vi møder HB Køge, så husker spillerne, hvad de skal gøre, mener Brøndby-træneren.
Brøndby indtager Superligaens ottendeplads med 32 point efter 25 spillerunder.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned