Axelsen vinder titlen som årets badmintonspiller
Viktor Axelsen gik ikke tomhændet hjem fra DM i badminton, selv om han ikke var i aktion. Foto: Scanpix/Bo Amstrup
Scanpix/Bo Amstrup
Badmintonspilleren Viktor Axelsen kroner et flot 2017 med kåringen som årets spiller i Danmark.
Viktor Axelsen blev ikke overraskende kåret som årets badmintonspiller ved lørdagens DM-finaler.
Axelsen vandt blandt andet VM og sæsonfinalen i Dubai i løbet af 2017.
- Det er selvfølgelig altid dejligt med anerkendelse, så prisen betyder meget for mig. Det er et kæmpe skulderklap, så tusind tak til Badminton Danmark og til alle, som synes, at jeg har fortjent den her, siger han ifølge TV2.
- Det er klart, at VM var fedt og noget, jeg altid vil huske tilbage på. Så et fedt år for mig, og forhåbentlig kan jeg fortsætte det her i 2018, siger han.
Axelsen var dog ikke selv i aktion ved DM i badminton. En ankelskade tvang ham til at melde afbud.
Efterfølgende forklarede han TV2 Sport, at det ikke går så godt med den skade, han pådrog sig i Indonesia Masters.
- Lige nu går det ikke godt. Desværre. Jeg håber, jeg får lidt mere afklaring i næste uge omkring, hvad der lige skal ske. Men det er klart, at det ikke er super fedt.
I Axelsens fravær var det unge Anders Antonsen, der vandt DM-guld i herresingle for andet år i træk.
I finalen vandt Antonsen over Hans-Kristian Vittinghus i sikker stil.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned