Axnér har overtaget Esbjerg på øverste hylde

Offentliggjort Sidst opdateret

Gennem sine syv år i Team Esbjerg løftede Jesper Jensen holdet og klubben helt op i den europæiske top. Tomas Axnér skal nu forsøge at levere det sidste lille løft, som kan sikre den hellige gral, Champions League-titlen.

Team Esbjergs præstationer under Jesper Jensen:

Dansk mester: 2019, 2020, 2023 og 2024.

Dansk pokalvinder: 2017, 2021, 2022 og 2023.

Champions League: Deltager i Final 4 i 2022 (blev nummer fire), 2023 (blev nummer fire) og 2024 (vandt bronze).

Før Jesper Jensens tiltrædelse havde Team Esbjerg vundet et enkelt mesterskab (i 2016) gennem tiden, mens man endnu aldrig havde vundet pokaltitlen eller været blandt de sidste fire i Champions League.

Kilder: tophaandbold.dk og danskhaandbold.dk.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.