Beckhams Miami-hold overrasker og når slutspillet i debutsæson
Davis Beckham annoncerede sine planer om en MLS-klub allerede i 2014. Her ses han i snak med den engelske kok Gordon Ramsay under en kamp i Los Angeles i marts. Foto: Orlando Ramirez/Ritzau Scanpix
Orlando Ramirez/Ritzau Scanpix
Mens stormen Eta fejede ind over det sydlige Florida, stod Inter Miami imod og sikrede sig en playoffplads.
I sin første sæson i den amerikanske Major League Soccer (MLS) sikrede David Beckhams klub Inter Miami sig søndag en plads i slutspillet.
Det skete under vanskelige vejrforhold i det sydlige Florida, hvor den tropiske storm Eta hærger.
Men en kombination af Inter Miamis 2-1-sejr over Cincinnati, og at rivalerne fra Atlanta og Chicago tabte point, sikrede det nytilkomne hold en plads i slutspillet.
Søndagens sejr var blot den syvende ud af 23 kampe i den regulære sæson for Inter Miami med træner Diego Alonso i spidsen. Alligevel nuppede holdet den sidste playoff-billet ved at slutte som nummer ti i Eastern Conference.
- Vi er meget begejstrede. Det har været et svært år, men vi har arbejdet hårdt, og i dag fik vi belønningen, siger Diego Alonso.
Inter Miamis chancer for at nå slutspillet så ellers små ud inden søndagens kamp, da også Atlanta, Chicago og Montreal var i spil om de sidste to ledige pladser.
I slutspillet møder Inter Miami Nashville den 20. november.
Det er kun knap tre år siden, at det engelske fodboldikon David Beckham officielt blev tildelt en klub i MLS med byen Miami.
I forvejen var David Beckham i ejergruppen.
Beckham, der i særlig grad blev en legende i Manchester United, annoncerede sine planer om en MLS-klub allerede i 2014.
Den i dag 45-årige englænder indstillede sin aktive karriere i 2013. Ud over Manchester United førte karrieren ham forbi Real Madrid, LA Galaxy, AC Milan og Paris Saint-Germain.
Derudover blev det til 115 optrædener på Englands A-landshold.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned