Besiktas fordømmer bombeangreb tæt på fodboldstadion
Lørdagens bombeangreb i Istanbul fandt sted tæt på fodboldklubben Besiktas' hjemmebane, Vodafone Arena.
Den tyrkiske storklub Besiktas blev lørdag aften centrum for et bombeangreb i storbyen Istanbul.
Klubben havde netop afviklet sin hjemmekamp mod Bursaspor i den tyrkiske liga, da to bomber eksploderede tæt på klubbens station, Vodafone Arena, inden for et halvt minut og indtil videre har kostet 38 mennesker livet.
- Vi fordømmer vold og had, lyder det i en meddelelse fra Besiktas.
De fleste dræbte er politifolk. Desuden er mere end 150 personer sårede.
- Terrorister angreb vores heroiske sikkerhedsstyrker, som sørger for, at vores og Bursaspors fans kunne føle sig sikre.
- Vi står op imod disse usle angribere, som aldrig vil opnå deres mål, lyder det i klubbens udtalelse.
Uro er ikke nyt i Tyrkiet. Denne sommer bød blandt andet på et kupforsøg mod præsident Recep Tayyip Erdogans regering.
Det fik i den forbindelse den tyske angriber Mario Gomez til at forlade Besiktas.
- Årsagen er udelukkende den politiske situation. Det skyldes hverken det sportslige eller andre ting. Det er kun de skræklige begivenheder de seneste dage, oplyste Gomez dengang på sin Facebook-side.
Besiktas, der er forsvarende mester i Tyrkiet, vandt lørdagens kamp 2-1 og ligger i toppen af ligaen med samme pointtal som nummer et, Istanbul Basaksehir.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie