Bjørn slår sig ind i topstriden i USA

Den danske golfveteran åbnede torsdag med en runde i 68 slag, hvilket er fire slag under banens par. Det rækker til en placering lige bag de bedste. Bedre end Bjørn var kun australske Adam Scott og Jason Dufner fra USA, der begge gik banen i 66 slag.

Bjørn må dog dele sin andenplads med sydafrikanske Charl Schwartzel.

41-årige Bjørn gik en fejlfri runde, som han kombinerede med fire birdier på hul nummer 5, 9, 10 og 16. De mange birdier fik ham hurtigt til at avancere i stillingen på åbningsdagen.

Mens Thomas Bjørn gik i klubhuset, gik landsmanden Anders Hansen banerne i Doral på den amerikanske østkyst i 70 slag. Det rakte til en delt 13.-plads.

Også Anders Hansen leverede fire birdier på turneringens første dag. Det skete på hul nummer 3, 12, 15 og 16. Undervejs noterede feltets anden dansker sig dog også for to bogeys på hullerne 4 og 15.

WGC-Cadillac Championships har deltagelse af spillere fra både European Tour og PGA Tour.

/ritzau/

Thomas Bjørn har fra start meldt sig ind i topstriden ved WGC-Cadillac Championships i Florida.

Offentliggjort Sidst opdateret