Bordtennis-EM: Danmark har tre medaljebud
Michael Maze er ikke Danmarks eneste medaljekandidat ved EM. Også Mie Skov og herredoublen med Jonathan Groth og Kasper Sternberg har muligheder for at vinde medaljer i Herning.
Det vurderer sportschef ved Dansk Bordtennis Union, Peter Sartz.
- Maze er den, der har de største chancer. Men jeg ser Mie og doublen som outsidere, siger Peter Sartz.
- Mie skal overraske stort, men jeg synes, at hun gjorde det godt til OL, og hun bliver bedre og bedre. Det bliver spændende.
Jonathan Groth og Kasper Sternberg vandt EM-sølv for to år siden, så sportschefen ved, at duoen har medaljepotentiale.
- De har et højt niveau, men de har ikke ramt det i et stykke tid. Det store spørgsmål er, om de har stabiliteten, siger Peter Sartz.
Michael Maze og Mie Skov skal først i aktion i single fredag, mens Jonathan Groth og Kasper Sternberg torsdag aften spiller deres første kamp i double.
Mie Skov er også tilmeldt doubleturneringen, og skal derfor også ud at lufte battet torsdag aften.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned