Dagens kampe ved EM i fodbold

Gruppe A: Polen-Grækenland

Tid: 18.00

Stadion: National Stadium, Warszawa, Polen, plads til 50.000 tilskuere

Dansk tv: TV2

Gruppe A: Rusland-Tjekkiet

Tid: 20.45

Stadion: Municipal Stadium, Wroclaw, plads til 40.000 tilskuere

Dansk tv: DR1

Om Polen-Grækenland:

* Det er 25 år siden, de to nationer sidst mødtes i andet end en venskabskamp. Dengang var der tale om en EM-kvalifikationskamp, som grækerne vandt 1-0

* Siden nederlaget i 1987 har polakkerne dog haft styr på grækerne. Fem testkampe uden græsk sejr, og grækerne har ikke formået at score i de seneste fire indbyrdes møder.

* Polen har deltaget i EM en gang før, nemlig i 2008. Dengang røg holdet hjem uden en sejr.

* Grækenland er med ved EM for fjerde gang. Holdet måtte nøjes med et enkelt point i debuten i 1980. Deltagelsen i 2004 endte med et mirakuløst mesterskab på linje med Danmarks bedrift i 1992. I 2008 måtte de forsvarende mestre dog rejse hjem uden point.

Om Rusland-Tjekkiet:

* I 1996 mødtes de to nationer også ved EM-slutrunden, dengang spillede de 3-3, hvilket tjekkerne havde mest glæde af, de gik hele vejen til finalen.

* Rusland kommer til EM med masser af selvtillid - 14 kampe uden nederlag.

* Tjekkerne fik en skidt EM-optakt med et nederlag til Ungarn for en uge siden

* Russerne derimod kommer med en dugfrisk og imponerede 3-0-sejr fra sidste uges udekamp mod Italien. Tidligere på året vandt russerne også 2-0 i Parken over Danmark i en testkamp.

/ritzau/Reuters

Fredagen byder på åbningsceremoni og følgende to kampe ved EM-slutrunden i fodbold.

Offentliggjort Sidst opdateret