- Det var ok. Vi gik ud for at holde godt fast i bolden. Vi var trætte mange af os, vi havde trænet hårdt. Men 2-0 mod Australien er egentlig godkendt, siger Agger.
- Jeg synes, vi kontrollerede spillet, og vi kom frem til nogle chancer. Vi må også indrømme, at de også kom frem til nogle chancer.
- De løb os over ende en gang i mellem, når de kom med mange folk fra andet geled. Så det fungerede måske ikke helt, forklarer han.
Australien kom frem til et par store muligheder, men målmand Stephan Andersen stod godt i vejen i det danske bur.
- Vi må give dem kredit. De kom med mange midtbanespillere, og de kom hurtigt. Det var selvfølgelig ikke godt nok fra vores side, erkender Agger.
Mandag rejser holdet til basecampen i Polen, inden det næste lørdag går løs med den første EM-kamp mod Holland.
- Lige nu skal vi slappe lidt af, for vi er godt trætte. Det kunne man også se en gang i mellem. Vi har arbejdet hårdt i de seneste to uger, og det skal vi drosle lidt ned på, så vi er klar til lørdag, mener Agger.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned