Målmand Niklas Landin var den helt store spiller, da Danmark vandt over Tyskland ved håndbold-EM i Serbien. Men Thomas Mogensen havde også stor andel i sejren over tyskerne.
Thomas Mogensen glæder sig over den anden sejr i træk, der holder Danmark i live ved EM i kampen om at nå semifinalen.
- Det var godt spil af Danmark og fantastisk vilje til at ville det, der gjorde, at vi kom tilbage. Det var bare fedt, at vi vandt, siger Mogensen.
Playmakeren begyndte på bænken, og det var måske ikke nogen dårlig idé, for det var her, at slagplanen for at slå tyskerne blev lagt.
- Da jeg sad uden for i starten, så sad jeg ikke bare og sov og slappede af. Jeg sad og observerede spillet og snakkede lidt med forskellige medspillere om, hvad der lykkedes og ikke lykkedes.
- Da jeg så kom ind, havde jeg selvfølgelig en lille plan om, hvad vi kunne prøve. Det begyndte godt, og derfor kørte jeg bare videre, og Tyskland fik svært ved at lukke ned for vores spil, forklarer Mogensen.
Han sendte også store roser videre til Landin, som stod fabelagtigt godt. Og forsvaret gjorde det også bedre end længe.
- Vi dækkede også fint op, løber kontra og presser dem i andenbølgerne. Det kunne de ikke lide, og det var også derfor, vi kom tilbage og kørte fra dem, pointerer Mogensen.
Danmark skal onsdag møde Sverige i den sidste kamp i mellemrunden.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned