Det var ellers planen, at ministeren skulle følges med de andre repræsentanter i DBU's delegation, men DBU har meddelt Kulturministeriet, at de ikke vil fragte Uffe Elbæk til kampen i Ukraine.
Årsagen er, at ministeren ikke ønsker at deltage i resten af DBU's arrangement.
- Ministeren har ikke ønsket at være en del af Uefa's (det europæiske fodboldforbund) arrangement og dermed også DBU's arrangement, og så har vi meddelt ham, at vi ikke har plads til ham på vores fly, siger DBU's kommunikationschef, Lars Berendt, til politiken.dk.
- Vi har den opfattelse, at pladserne hænger sammen. Hvis man er med i flyet, deltager man også i vores arrangement, uddyber Lars Berendt.
Uffe Elbæk har besluttet at rejse til Ukraine, selv om mange andre statsledere i Europa vil boykotte EM-kampene i Ukraine af politiske hensyn.
Det er Ukraines behandling af den tidligere premierminister Julia Timosjenko, som er idømt en fængselsdom på syv år for magtmisbrug, der har rejst debatten om en boykot af slutrunden.
Uffe Elbæk har tidligere oplyst, at vil kombinere fodboldoplevelserne med politiske møder med forskellige aktivist- og oppositionsgrupper.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned