Den brasilianske fodboldlegende Pelé er død
Pelé blev 82 år. (Arkivfoto). Foto: Tt News Agency/Reuters
Efter længere tids sygdom døde Pelé torsdag. Den tredobbelte verdensmester skal begraves på tirsdag.
Den brasilianske fodboldlegende Pelé er død efter lang tids sygdom.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Pelé - med det fulde navn Edson Arantes do Nascimento - blev 82 år.
Han har i længere tid været indlagt på hospitalet, og i den seneste tid har han været omgivet af familien.
- Alt, hvad vi er, er takket være dig. Vi elsker dig uendeligt meget, skriver datteren Kely Nascimento på Instagram.
Ifølge hans tidligere klub Santos vil begravelsen finde sted på tirsdag, skriver AFP.
Op til juleaften skete der en forværring i tilstanden hos Pelé, der var indlagt på Albert Einstein Hospital i São Paulo i hjemlandet.
Ifølge nyhedsbureauet AFP var den kræftramte legendes nyrer og hjerte blevet dårligere. Han fik konstateret kræft i tyktarmen i 2021.
Pelé huskes som en af verdens bedste fodboldspillere i historien, og mange betragter ham som den største af alle.
Pelé var den helt store stjerne, da Brasilien vandt VM tre gange på 12 år - i 1958, 1962 og 1970.
Pelé var også med ved VM i 1966 og nåede i alt op på 12 mål ved sine fire VM-slutrunder. Kun Cristiano Ronaldo har med sine fem slutrunder deltaget ved flere VM-turneringer.
I perioden fra 1957 til 1971 spillede Pelé 92 landskampe, hvor det blev til 77 scoringer.
På klubplan viede han karrieren til to klubber, nemlig Santos i Brasilien og amerikanske New York Cosmos.
Han spillede for Santos i 18 år fra 1956 til 1974, inden han sluttede af med tre år i USA.
Ifølge Guinness Rekordbog scorede Pelé i perioden 1956-1977 hele 1279 mål i 1363 kampe, men de tal indeholder en stribe venskabs- og showkampe, og anerkendte statistikere noterer sig en del færre.
Efter karrieren har han haft flere ambassadørroller, og ofte så man ham til store turneringer.
Den seneste VM-slutrunde i Qatar blev afviklet, mens Pelé lå indlagt på hospitalet. De brasilianske spillere sendte hilsner til legenden og ønskede at vinde VM for ham, men det endte med exit i kvartfinalen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned