Håndbolddanmark må vente til søndag klokken 12.00 med at få at vide, hvem der fremover skal repræsentere nationen på kvindelandsholdet i håndbold.
Først her vil landstræner Jan Pytlick på et pressemøde offentliggøre, hvilke spillere, der har sagt ja til at stille op for Danmark under de nye betingelser, som DHF har stillet op.
Flere medier beretter forinden dog om spillere, som efter sigende enten har sagt ja til at stå til rådighed eller som omvendt har sagt nej tak og venter på et bedre udspil.
Ifølge TV2 Sporten har en trio fra Randers bestående af Mette Melgaard, Camilla Dalby og Mie Augustesen droppet landsholdet indtil videre, og det samme har FC Midtjyllands Lærke Møller, Trine Troelsen og Susan Thorsgaard.
Camilla Dalby bekræfter, at hun ikke længere er landsholdsspiller.
- Nej, det er jeg ikke lige pt. Jeg har bakket op om Håndbold Spiller Foreningen og ikke svaret på den mail fra DHF, siger hun til TV2.
Morgenavisen Jyllands-Posten mener omvendt at vide, at Rikke Skov fra Viborg og Line Jørgensen fra FC Midtjylland har accepteret de nye vilkår.
Derudover ved Håndbold Spiller Foreningens direktør, Michael Sahl Hansen, at flere ungdomslandsholdspillere er blevet spurgt, om de har lyst til at spille på A-landsholdet.
Til stede på pressemødet vil ud over landstræner Jan Pytlick også være Team Danmarks direktør, Michael Andersen, og Dansk Håndbold Forbunds generalsekretær, Morten Stig Christensen./ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned