Divisionsforening vil stramme sikkerheden

Det siger direktøren for Divisionsforeningen, Claus Thomsen, til Ekstra Bladet.

- Den her episode betyder, at vi bliver nødt til at intensivere de debatter, vi har mellem klubberne om at håndtere det her.

- Spørger man eksperterne, gør vi alle de rigtige ting. Men derfor kan vi jo ikke acceptere sådan noget som i Aalborg, siger direktøren.

Claus Thomsen erkender, at der kan være fangrupper, som er svære at komme i dialog med, men så må der skrappere midler til.

- Hvis de folk, der gør det her, ønsker en mindre kontrolleret fankultur og videre rammer, så har deres handlinger den modsatte effekt.

- For modtrækket kan meget vel blive flere restriktioner på udebanefans, siger han.

FC Københavns tilhængere har flere gange i denne sæson gjort sig uheldigt bemærket, blandt andet i forbindelse med Europa League-kampene mod Hannover.

Dansk Boldspil-Unions disciplinærudvalg skal tage stilling til, hvile konsekvenser episoden skal have. Det er fjerde gang i denne sæson, at FCK er på dagsordenen på udvalgets møder i forbindelse med tilskueruroligheder.

/ritzau/

Det får konsekvenser, at en flok af FC Københavns medrejsende fans fyrede romerlys af i bundter og var skyld i, at søndagens superligakamp i Aalborg mod AaB måtte afbrydes.

Offentliggjort Sidst opdateret