Lyngby skal tilbage på træningsbanen for at lære at forsvare sig bedre på dødbolde. For i 3-3-kampen mod Randers FC måtte oprykkerholdet indkassere mål efter både frispark og hjørnespark.
Lyngbys målscorer til 3-2, Patrick Mortensen, ærgrede sig over, at det ikke lykkedes holdet at afgøre kampen, når chancerne ellers var til det.
- Vi var foran tre gange, så vi burde have lukket kampen.
- Men vi var ikke skarpe nok i vores standardsituationer, hvor vi lukkede flere mål ind. Det var ikke godt nok, siger Patrick Mortensen til TV2 Sport.
Heller ikke manden bag Lyngbys første mål, Lasse Rise, var tilfreds med opdækningen ved Randers FC's to sidste mål.
- Vi lukkede to dumme mål ind på standardsituationer. Folk er åbenbart ikke helt klar på at dække deres modstander op.
- Det var fjollet, når vi var så godt med i spillet og ikke lukkede noget ind i det åbne spil. Det er noget, vi må arbejde på til træning, siger Lasse Rise til tv-stationen.
Den analyse er Lyngbys træner, Niels Frederiksen, enig med sine to målscorere i.
- Jeg tager med videre, at vi nok skal have arbejdet med vores standardsituationer, erkender Niels Frederiksen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned