Dortmund-forsvarer ude i fire uger efter busangreb
Marc Bartra kommer ikke i kamp for Dortmund de næste fire uger. Foto: /ritzau/AP/Armando Franca
/ritzau/AP/Armando Franca
Marc Bartra skal holde fire ugers pause, før han må komme i kamp igen efter operation i hånden.
Glasskår fra de tre sprængladninger, der tirsdag gik af nær Borussia Dortmunds spillerbus, voldte så meget skade på forsvarsspilleren Marc Bartra, at han brækkede en knogle i hånden og måtte opereres.
Nu står det klart, at han må se til fra sidelinjen i fire uger, før han igen er klar til at spille kamp.
Det meddeler Borussia Dortmund torsdag.
- Han forventes at være fit igen om fire uger, lyder det på klubbens Twitter-profil.
Klubbens cheftræner, Thomas Tuchel, siger ifølge klubbens hjemmeside, at Bartra gerne ville spille allerede nu med en skinne på armen, men det får han ikke lov til.
Tuchel tilføjer, at Bartra vil gøre alt for at slå alle rekorder ved at være tilbage tidligere end den anslåede prognose.
Træneren kan efter to turbulente dage med først det chokerende angreb mod holdets spillerbus og siden 2-3-nederlaget hjemme til Monaco glæde sig over, at stjernen Marco Reus atter er klar til kamp.
Reus har været ude i seks uger, men forventes at få en rolle i lørdagens bundesligakamp mod Eintracht Frankfurt.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned