EM-helten fra Sakskøbing: - Jeg er så glad og stolt

Hun spiller i aften sin landskamp nummer 50, men aldrig tidligere været med en slutrunde. Det er hun nu, og sikke en slutrundedebut, den 27-årige playmaker Berit Kristensen fra Sakskøbing har fået for det danske landshold ved EM i kvindehåndbold.

Lolliken, der til daglig spiller i Randers HK, er sammen med resten af landsholdet gået fra sejr til sejr ved EM-slutrunden på hjemmebane i Aalborg og Herning. I aften spiller Danmark den sidste kamp i mellemrunden, men allerede nu er holdet sikre på at skulle spille semifinale mod Norge på lørdag.

Og Berit Kristensen lægger ikke skjul på, at det er en drøm, der går i opfyldelse for hende.
- Hold op, hvor har jeg drømt om det her mange gange. Og når jeg så samtidig får lov at få min slutrundedebut på hjemmebane og spille i to haller med henholdsvis 6.000 og 12.000 tilskuere... jamen det overgår enhver fantasi. Det er simpelthen så fedt, og jeg er så glad og stolt, siger Berit Kristensen og stråler af lykke næsten hele vejen gennem telefonen fra Midtjylland.

Hun begyndte sin håndboldkarriere som lille pige i Sakskøbing-Slemminge Håndboldklub, men skiftede få år senere til NFH, og allerede som 15-årig gik turen fra Lolland-Falster og videre til storklubben Viborg. I 2004 skiftede hun til Randers HK, hvor hun stadig spiller.
- Jeg drømte allerede som barn om at komme til at spille på landsholdet engang. Det tror jeg, at mange små piger, der spiller håndbold, de gør. Men jeg havde aldrig i min vildeste fantasi forestillet mig, at jeg skulle spille i Herning foran 11.000 tilskuere, fortæller Berit Kristensen.

Men selvom tusindvis af tilskuere i hallen og millioner af tv-seere hjemme i stuerne intenst følger med i alt, hvad hun og resten af holdet laver på banen, så er det ikke noget, der kan gøre Berit Kristensen nervøs.
- Der har været nogle gange, når vi løber ind til opvarmningen eller kampen, hvor jeg har tænkt "hold da op, der er godt nok mange mennesker her". Men når først dommerne fløjter op, så er det inde på banen, at det foregår. Det har egentlig overrasket mig, at jeg ikke har haft flere nerver på. Det er jeg glad for, siger hun.

Det betyder dog ikke, at hun og resten af holdet slet ikke lægger mærke til den enorme opbakning, de har fået af publikum.
- Vi kan sagtens mærke det, og det giver et kæmpe boost til os spillere, så det er rigtigt fedt, roser Berit Kristensen.

I takt med at holdet går fra sejr til sejr, stiger forventningerne til spillerne også. Og det er Sakskøbing-pigen udmærket klar over.
- Man kan godt mærke, at medierne rigtigt gerne vil have os til at sige, at vi går hele vejen, for så har de jo også noget at skrive om. Vi får også mange positive kommentarer fra folk, der siger, at "det er bare så flot, og nu går I hele vejen" og den slags. Men det er jo en positiv opbakning, vi får, så jeg føler det ikke som noget pres.
- Vi føler bare, at Danmark står bag os og kan lide det, vi leverer og også ønsker, at vi kommer så langt, som overhovedet muligt.

Næste opgave er den sidste kamp i mellemrunden i aften, hvor Montenegro venter. Kampen får dog ingen betydning for Danmarks placering i puljen, for landsholdet er allerede sikre på at slutte på førstepladsen, og skal derfor møde nummer to fra den anden mellemrunde-pulje i semifinalen.

Det bliver Norge, men det var ikke afgjort, da vi talte med Berit Kristensen under landsholdets pressemøde onsdag formiddag. Det er dog heller ikke noget, EM-spilleren fra Østlolland spekulerer ret meget over.
- Hvis vi skal blive europamestre, skal vi jo kunne slå alle hold. Og som vi har spillet indtil videre, og med det forsvarsspil, vi har leveret, tror jeg ikke, der er mange hold, som får held til at score mange mål mod os.

Hvor langt rækker det her?
- Det rækker i hvert fald til en semifinale på lørdag, svarer Berit Kristensen kækt og griner.

Og derefter?
- I en semifinale kan alt ske, og der vil helt sikkert også være nogle nerver på, fordi det ER en semifinale, og fordi finalen er lige om hjørnet. Så det bliver spændende at se, hvordan holdet tackler det. Men når vi er kommet så langt, så går vi helt sikkert også efter at komme i finalen, understreger playmakeren med rygnummer 24.

Selvom Berit Kristensen altså stammer fra Sakskøbing og har spillet håndbold i to lokale klubber, skal man ikke forvente at se hende trække i en lokal klubtrøje engang i fremtiden.
- Det tror jeg ikke, jeg kommer til. Men det har også noget at gøre med mit liv ved siden af håndbolden, som jo også skal passes ind med arbejde og kæreste og det hele. Der er flere ting, der skal gå op i en højere enhed, og jeg tror ikke lige, at jeg får overtalt min bedre halvdel til at bo på Lolland-Falster, siger hun.

Berit Kristensen læser matematik og økonomi på Århus Universitet og har sideløbende med studierne og håndbolden et deltidsjob hos Spar Invest i Randers. Privat danner hun par med Jeppe Viinberg, der også er håndboldspiller, og spiller på Odders hold i 1. division. 

Danmark spiller som nævnt EM-semifinale på lørdag, og derefter venter enten finalen eller kampen om tredjepladsen på søndag. Sverige og Rumænien mødes i den anden semifinale.

Foto: Berit Kristensen (med bolden) er glad og stolt over at være en del af det succesrige danske kvindelandshold i håndbold.

Det danske kvindelandshold i håndbold er igen blevet folkehelte. En af de danske heltinder er Berit Kristensen fra Sakskøbing. Hun nyder, at hun endelig er med ved en slutrunde.

Offentliggjort Sidst opdateret