Endnu en franskmand udfordrer Blatter
Den tidligere fodboldspiller David Ginola vil være ny præsident for det internationale fodboldforbund (Fifa).
Den tidligere franske landsholdsspiller David Ginola annoncerede fredag, at han udfordrer Sepp Blatter ved det kommende præsidentvalg i det internationale fodboldforbund (Fifa).
- Jeg stiller op som kandidat til posten som Fifa-præsident, og jeg har brug for dig på mit hold, skriver 47-årige Ginola på Twitter.
- Det er på tide, at fodbold fornyes. Vi skal være modige og tage os af det, som sker i denne sport, vi elsker.
- Jeg ved, at det ikke bliver nemt at blive valgt, men jeg skal prøve. Jeg gjorde altid mit bedste på banen, og jeg vil gøre det samme nu, siger Ginola til avisen The Sun.
29. maj finder præsidentvalget sted i Zürich. Foruden Blatter stiller Ginolas landsmand Jerome Champagne og Jordans prins Ali Bin Al Hussein op.
Der kan komme flere kandidater inden deadline 29. januar.
78-årige Blatter har været Fifa-præsident siden 1998 og betegnes som storfavorit til at få en femte periode på posten.
Ginola fik som aktiv sit gennembrud i Pars Saint-Germain, inden han i 1995 skiftede til engelsk fodbold og blev et stort navn på de britiske øer.
Især i Newcastle og Tottenham var Ginola en publikumsyndling. Han spillede også for Aston Villa og Everton.
I 1999 blev han kåret til årets spiller i England. Ginola fik 17 landskampe for Frankrig.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie