FALSTERSK RACERKØRER KIGGER MOD UDLANDET
Mikkel Mac har tilsyneladende masser at smile af i 2023 - hvor to internationale motorsport-turneringer venter. Foto: Mikkel Mac
Thomas Sinding
Mikkel Mac ræsede sig til førstepladsen i slutningen af 2022 på et skrabet budget, afslører han. Nu venter udlandet med "99% sandsynlighed".
Det har været et begivenhedsrigt år for racerkøreren og Nykøbingenseren, Mikkel Mac.
- 2022 har holdt mig i gang, og det har holdt mig varm og sulten, siger han et par dage inde i 2023.
Den nu 30-årige falstring vandt nemlig den danske motorsport-turnering Super GT sidste år ganske overlegent - men den store pointmargin, der udgjorde afstanden til nummer to i tabellen fortæller ikke hele historien, siger han nu.
- I de sidste to løb kørte jeg blandt andet med defekte støddæmpere i en bil, der ikke var konkurrencedygtig. Men vi ender i sidste ende med at blive to'er i de løb, siger falstringen, der altså på trods af de to "svipsere" blev endelig etter til sidst.
1'er på halvt budget
Det er ikke nemt at drive motorsport-karriere i Danmark - og det ved alle, der sidder i førersædet på racerbilene, ligesom Mikkel Mac, siger han. Økonomien er oftest skrabet, og det var den især for falstringen, der måtte køre sæsonen på halvt budget.
- På halvt budget at vinde mesterskabet, det føles godt, siger han.
Det er en stor kabale, hvad skal jeg vælge, hvad skal jeg ikke vælge.
Mikkel Mac
Det vidner også om en niveauforskel på nationalt plan for den hurtigkørende Mikkel Mac, der - ifølge ham selv - nu godt kan begynde at spejde mod udlandet igen.
- Jeg kigger ind i 2023 og ser, at muligheden er der for at køre en fuld sæson i det danske, hvor jeg samtidig har to løb internationale løb, der er 99% sikre. Jeg kan ikke sige hvilke endnu, men det er noget, jeg har arbejdet på i seks år, siger den 30-årige falstring.
Kabalen skal gå op
Selvom der ikke kan nævnes navne på de ræs, så kan han godt løfte sløret for, at mulighederne har været mange - hvilket ikke altid har gør tingene lettere, paradoksalt nok.
- Det er en stor kabale, hvad skal jeg vælge, hvad skal jeg ikke vælge. Så det er svært, når man skal takke nej, fordi noget måske ikke er det rigtige. Nu er de her to løb noget, jeg har kæmpet rigtig mange år for at få på benene, så det ser jeg frem til. Og forhåbentligt et godt og sundt år med hele min familie, siger Mikkel Mac og nævner, at hans karriere som træner blandt andet også sender ham til "Ferrari Challenge" i Dubai om fire uger.
Mikkel Mac har tidligere kørt ræs i udlandet, blandt andre Le Mans European og Super GT International - før corona.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned