FCN-boss: Damsgaard-model kan være ideel for norsk stjerne
Andreas Schjelderup scorede ti superligamål i efterårssæsonen og er rækkens topscorer. Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix
Sportschef Jan Laursen håber, at Andreas Schjelderup kan være med i FC Nordsjællands guldjagt i foråret.
Superligaens topscorer, 18-årige Andreas Schjelderup fra topholdet FC Nordsjælland, er af helt logiske årsager en eftertragtet vare på det europæiske transfermarked.
Ifølge både bold.dk, Ekstra Bladet og norske medier er nordmanden tæt på en overgang til den portugisiske storklub Benfica.
Da FC Nordsjælland i sin tid solgte profilerne Andreas Bjelland og Mikkel Damsgaard, blev salgene først effektueret et halvt år senere, så de kunne færdiggøre den igangværende sæson i Farum.
FC Nordsjællands sportschef, Jan Laursen, laver gerne en lignende aftale, såfremt at Schjelderup skulle blive solgt, inden transfervinduet lukker ved januars udgang.
- Vi vil meget gerne lave den konstruktion, men der skal ikke bare to, men tre til den tango. Jeg synes, det er en god model, for den giver også spilleren mulighed for at forberede sig bedst muligt på at flytte og skifte klub.
- Det kan også være en fejl at holde folk for længe, for så kan deres motivation falde, men en gang i mellem er det den bedste løsning. Mikkel Damsgaard kunne nå at lære lidt italiensk, og han kunne nå at få en lejlighed klar i Italien, og det var nok med til at give ham en god start i Italien, siger Jan Laursen.
Han vil ikke gå nærmere ind i, om et salg af Schjelderup er tæt på, men sportschefen medgiver, at nordmanden tiltrækker stor interesse.
- Schjelderup er i en topkategori, hvor man skal passe på med at sige for meget om hans fremtid. Vi vil absolut gerne have, at han er hos os, når vinduet lukker, men vi må se, hvor meget der bliver revet i ham, og hvem der river i ham.
- Vi vil gerne være et sted, hvor vi overholder de planer og aftaler, vi har indgået med vores spillere. Derfor kan der komme tilbud, der er en så god mulighed, at det fører til et salg. Erfaring har lært mig, at man ikke skal sige for meget i starten af transfervinduet, siger Jan Laursen.
Det er klubbens ambition at holde sammen på truppen inden et forår, hvor holdet skal forsvare førstepladsen i Superligaen.
Uanset hvad der ender med at ske i transfervinduet, er det dog fortsat ambitionen at hive klubbens andet mesterskab hjem.
- Målsætningen er at vinde guld, fordi vi altid kigger opad. Når vi kigger op, er der ingen, som ligger over os.
- Viborg er tæt på os, og der kommer et felt mere bagved, men det vil aldrig være vores ambition at slutte dårligere, end der hvor vi ligger ved vinterpausen, siger Laursen.
Før sæsonens sidste 15 spillerunder har FC Nordsjælland tre point ned til Viborg og otte point ned til FC København.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned