Sami Kapanen er en populær mand både på det finske og det danske ishockeylandshold. Han scorede finnernes tredje mål i VM-sejren på 3-2 mod USA og sørgede dermed ikke kun for at undgå en større finsk nationalsportsfiasko, han skaffede også Danmark et ekstra point i mellemrunden.
Finland var tvunget til at vinde opgøret mellem de to store ishockeynationer, som også var en kamp om at undgå nedrykningsspillet. USA lagde bedst ud med en scoring allerede efter tre et halvt minuts spil.
Men finnerne fik hurtigt samlet sig og var kampen igennem det dominerende hold. Derfor var Leo Komarovs udligning i slutningen af anden periode også helt i orden, inden Jarkko Immonen og Sami Kapanen satte tingene på plads i tredje. USA fik godt nok reduceret 17 sekunder før tid, men da var det for sent.
Sejren betyder, at finnerne vinder gruppe D. Men fordi de indbyrdes resultater blandt de tre mellemrundehold tæller med i det videre forløb, har finnerne takket være nederlaget mod Danmark kun tre point med over, nøjagtigt som Danmark og Tyskland. Havde USA vundet, ville Danmark kun have haft to point at bygge sine kvartfinaleforhåbninger på.
For amerikanernes unge mandskab, som næsten udelukkende består af NHL-spillere, betyder nederlaget, at holdet må ud i et ydmygende nedrykningsspil. Det har USA imidlertid prøvet før - i 2003, hvor holdet også tabte til Danmark i indledende runde.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned