Fremad Amager sniger sig over stregen efter ejerskifte
Fremad Amager er for en stund over nedrykningsstregen i 1. division (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Fremad Amager skubber Esbjerg under nedrykningsstregen i 1. division efter 1-1 i sin udekamp mod HB Køge.
Sideløbende med en kaotisk periode med tvivl om klubbens fremtid og et ejerskifte i slutningen af marts har Fremad Amager stille og roligt kæmpet sig over nedrykningsstregen.
Fredag spillede holdet 1-1 hos HB Køge i 1. divisions nedrykningsspil, og det sender amagerkanerne forbi Esbjerg fB i tabellen og op på tredjesidstepladsen.
Fremad Amager har 22 point efter 25 kampe, mens Esbjerg under stregen har 21 point for 24 kampe inden sit opgør hos Vendsyssel søndag.
HB Køge topper nedrykningsspillet med 30 point.
Fremad Amager bragte sig foran efter 36 minutters spil i en generelt tæt og jævn affære.
Backen Christoffer Palm headede kuglen ned for fødderne af kantspilleren Lukas Haren, der svingede venstreskøjten og scorede sit femte mål i sine seneste syv kampe.
HB Køge svarede igen ti minutter inde i anden halvleg.
Efter et fint angreb og småspil i feltet trillede bolden lidt tilfældigt hen til den nigerianske angriber Nsungusi Efiong, som flot sparkede bolden i nettet.
Begge hold havde efterfølgende sine perioder spillemæssigt og spredte chancer, men opgøret blev aldrig sprudlende.
Tættest på sejren kom Fremad Amager, da målscorer Haren i slutfasen sendte et forsøg på overliggeren.
/ritzau/
Seneste artikler
Ida er den eneste kvinde af sin slags på Sydhavsøerne
NFH kollapser mod nordmænd
Frygtede han var sprængt i stykker: Glemte alt i kaoset
Yngve overlevede flammerne, men slap aldrig mørket
Nu er borgerne til nyt udvalg fundet
Mest læste artikler
Live: 58-årig dømt for at groome, voldtage og true plejedatter
Fyringschok: 11 ansatte står til at miste jobbet
Finn og Ciuk sælger restauranten: Tør ikke løbe en risiko
Stjal diesel for knap 10.000 kroner: - De skulle have et lag pisk og så i en gabestok
Har du tjekket kuponen? To lottovindere fra samme by får stor gevinst