Fyringen af Roland Nilsson som FC København-træner er ganske logisk. Parterne var simpelthen for forskellige, siger svenskeren selv.
- Der har været en diskussion i længere tid, og vi er kommet frem til, at det var bedst, at vores veje skilles. Vi havde forskelligt syn, og så er det bedre at komme videre. Det er kedeligt, at det er nødt til at være sådan, siger Nilsson til Aftonbladet.
Han nåede dermed kun et halvt år som FCK-træner, men han efterlader trods alt holdet på førstepladsen i Superligaen, og desuden er holdet kommet frem til semifinalen i den danske pokalturnering.
Til gengæld skuffede klubben i Europa. Champions League-gruppespillet glippede, og FCK spillede sig heller ikke videre fra Europa Leagues gruppespil.
- Vi fører trods alt ligaen, men vi er ikke lykkedes i de internationale turneringer, som hverken jeg eller klubben havde ønsket. Sådan er virkeligheden i en storklub. Det vidste jeg, da jeg tog jobbet, siger han.
Nilsson så ingen muligheder for at få samarbejdet til at fungere igen.
- Nej, det havde ikke fungeret. Vi havde for forskelligt syn på, hvordan ting skulle håndteres. Denne her løsning er bedst for alle parter, fortæller svenskeren.
Han erstattes af sportsdirektør Carsten V. Jensen, der nu også sætter sig i cheftrænerstolen i FCK.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned