Girona gør comeback i La Liga efter tre år på anden klasse
Girona følger med Almeria og Valladolid op i La Liga. (Arkivfoto). Foto: Pau Barrena/Ritzau Scanpix
Girona slog Tenerife i kampen om en billet til La Liga og vender tilbage til den bedste spanske fodboldliga.
Efter tre år i Segunda Division vender Girona tilbage til Spaniens bedste fodboldrække.
Søndag vandt Girona den anden af to kampe mod Tenerife om at rykke op i La Liga.
Girona sejrede 3-1 og tog dermed en samlet sejr på de samme cifre, efter at den første kamp mellem de to hold endte 0-0.
Girona har eksisteret siden 1930, men har kun i to sæsoner været at finde i den bedste liga. Det var 2017/18- og 2018/19-sæsonerne. Men nu vender klubben altså tilbage.
Cristhian Stuani bragte Girona foran 1-0 kort før pausen i søndagens kamp på et straffespark. Et kvarter inde i anden halvleg opstod der dog lighed på måltavlen igen efter en udligning af Carlos Ruiz.
Et selvmål af Tenerifes Jose Leon sendte dog Girona på oprykningskurs igen, inden det altså også blev 3-1 ved Arnau Martinez.
Girona følger med Almeria og Valladolid op i La Liga. De to sidstnævnte klubber sluttede som henholdsvis et og to i Segunda Division. Girona og Tenerife var blandt fire hold, der spillede playoffkampe om den sidste oprykningsbillet.
Granada, Levante og Alaves rykker ud af La Liga.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned