Guardiola vil holde nøglespillere i Manchester City
Bernardo Silva rundede i slutningen af sidste sæson 300 kampe for Manchester City. (Arkivfoto). Foto: Molly Darlington/Reuters
Kyle Walker og Bernardo Silva bliver rygtet væk fra Manchester City, men Pep Guardiola vil holde på dem.
Manchester City har sagt farvel til Ilkay Gündogan og Riyad Mahrez denne sommer, og flere profiler kan være på vej ud.
Bayern München lurer angiveligt på forsvarsspilleren Kyle Walker, der har kontraktudløb om et år, og Barcelona er efter sigende ud med snøren efter den portugisiske kreatør Bernardo Silva.
Manager Pep Guardiola vil gøre sit for at holde på nøglespillerne.
- De er så vigtige for os. Vi vil have dem her og vil gøre alt for at holde på dem.
- Vi har allerede mistet to utrolige spillere, der har scoret mål i vigtige kampe. At miste Kyle og Bernardo vil være meget alvorligt, siger Guardiola på et pressemøde forud for Community Shield-finalen mod Arsenal ifølge Reuters.
Champions League-vinderen har styrket bredden på sin midtbane med kroatiske Mateo Kovacic denne sommer, og landsmanden Josko Gvardiol er også på vej.
Det bekræfter Guardiola fredag.
- Alle ved, at han er her. Forhåbentlig kan vi færdiggøre handlen i løbet af de kommende timer eller dage, siger manageren om forsvarsspilleren fra RB Leipzig.
Spanieren nedtoner samtidig forventningerne til kampen mod Arsenal søndag. Ikke mindst fordi City-spillerne kom to uger senere tilbage fra deres ferier i forhold til Arsenal-spillerne på grund af Champions League-finalen.
- Vi er ikke i den bedste tilstand. Vi kæmper hver sæson med at genstarte, men det er okay. Forhåbentlig kan vores mentalitet være med til at gøre os konkurrencedygtige, siger Guardiola.
Arsenal og City dyster søndag fra klokken 17.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned