Hård pokalmodstand til Team Sydhavsøerne
Kristian Lund Vukman skal fortsætte sin opadgående formkurve i aftenens pokalkamp mod HØJ. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Indbyrdes møde mellem to 1. divisionshold i aften.
MARIBO Det var den værste lodtrækning, der kunne overgå Team Sydhavsøerne, da der blev trukket lod til 4. runde af landspokalturneringen, Santander Cup. De to højest rangerede hold i 4. runde trak hinanden, og derfor står Team Sydhavsøerne i aften overfor 1. divisoinskollegaerne fra HØJ - Holdfællesskabet Ølstykke/Jyllinge - i Maribo-Hallerne.
Udover at de to hold har trænet regelmæssigt sammen før jul, har de også krydset klinger i 1. division, hvor Team Sydhavsøerne vandt 29-26 i Ølstykke-Hallen. Og set i lyset af, at HØJ kun har fået ét point i de sidste to 1. divisionskampe mod bundklubberne Stoholm og HC Odense, må Team Sydhavsøerne fremstå som favorit i aften.
Assisterende træner Nick Szwiec vil da også rigtig gerne en runde videre.
- Vi vil rigtig gerne vinde dén kamp. Vi går hundrede procent ind for at vinde den, siger Nick Szwiec, der naturligvis har taktikken klar mod HØJ og den tidligere Sydhavs-profil Andreas Stryger.
- Vi skal frem på ham og tackle hårdt, så han ikke får ro til at sætte spillet op, vurderer Nick Szwiec.
Team Sydhavsøerne havde stor succes med netop denne taktik i de to holds indbyrdes møde i 1. division kort før jul.
Bastian Stræde og Mikkel Kaagaard sad over med skader i søndagens sejr over Frederikshavn, og om de to fløjspillere er til disposition i aften, får Nick Szwiec og cheftræner Johan Zanotti først en melding om kort før kampstart.
- Det afgør opvarmningen, så må vi se, hvordan de har det, siger Nick Szwiec, der selvfølgelig er opmærksom på at dosere kræfterne helt rigtigt, så alle holder sig friske frem mod turneringskampen i Bavnehøj-Hallen mod Ajax på lørdag.
- Det er vi nødt til med tre kampe på seks dage, pointerer han.
Kampen i aften fløjtes op klokken 20:00.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned