Hemmelighedsfuld Casper U. starter i ny klub på tirsdag
Håndboldlandsholdets Casper U. Mortensen har fundet ny klub, efter HSV Hamburg gik konkurs under EM.
Det har været et anderledes EM for håndboldlandsholdets fløj Casper U. Mortensen.
EM-turneringen var få dage gammel, da hans klub, HSV Hamburg, blev erklæret konkurs, så Mortensen har vidst, at han skulle finde en ny arbejdsgiver til efter slutrunden.
Det er nu en realitet, siger han efter Danmarks afsluttende kamp ved EM, som Danmark tabte 26-29 til Frankrig i kampen om femtepladsen.
- Jeg starter i en ny klub på tirsdag. Men der kommer ikke noget ud, om hvem det er, lige nu. Klubben vil gerne selv melde det ud, og jeg skal igennem et tjek. Det, regner jeg med, sker på tirsdag, siger Casper U. Mortensen.
Han oplyser dog så meget, at der ikke er tale om en dansk klub.
- Det er en klub, hvor jeg kan få masser af spilletid, så jeg er toptunet til OL, så det glæder jeg mig til.
- Jeg har ikke tænkt så meget på det, men har bare fokuseret på EM. Jeg har ladet agenten arbejde, og han har fundet en klub, og det ser fint ud. Nu skal jeg lige hjem til familien i Danmark i et par dage, siger venstrefløjen.
Højrefløjen Hans Lindberg var i samme situation under EM, men han fik sin nye klub på plads tidligere i slutrunden. Lindberg skal nu tørne ud for Füchse Berlin.
Lindberg har spillet i HSV siden 2007, mens Casper U. Mortensen først kom til den nordtyske klub i 2015.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned