Ingen ud over Green er testet positiv i dansk EM-trup
Jannick Green er fortsat eneste coronasmittede spiller i den danske EM-trup. Foto: Ralf Ibing/Ritzau Scanpix
Ralf Ibing/Ritzau Scanpix
Samtlige coronatest i Danmarks håndboldtrup var tirsdag negative, oplyser DHF.
Der er ikke konstateret yderligere coronasmitte i Danmarks håndboldtrup forud for herrernes EM senere på måneden.
Mandag fik målmanden Jannick Green positivt testsvar, men tirsdag er samtlige test i den danske lejr negative.
Det oplyser Dansk Håndbold Forbunds (DHF) kommunikationsafdeling til Ritzau ved tirsdagens presseseance.
Jannick Green er stadig i isolation for at begrænse smitten i den danske trup, der åbner EM mod Montenegro den 13. januar.
Forinden skal Danmark spille testkampe. Både på torsdag og lørdag skal Danmark i aktion mod Norge.
Disse bliver uden Green, men han kan stadig være i spil til EM-slutrunden. Mandag var han uden symptomer, oplyste DHF.
- Hvis han ikke udvikler symptomer, er det på papiret stadig muligt for Jannick at komme ind i slutrunden, sagde sportschef Morten Henriksen mandag.
Flere andre EM-trupper er allerede blevet ramt af coronavirus frem mod EM.
Det gælder blandt andre Frankrig, hvor otte spillere få dage efter juleaften blev testet positive. Blandt dem var holdets største stjerne, Nikola Karabatic.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned