Interpol vil koordinere undersøgelse af atletikskandale
Interpol melder sig som koordinator i global undersøgelse af mulig korruption i atletikverdenen.
Den internationale atletikverden er ramt af mistanker om systematisk doping i Rusland og korruption. Nu tilbyder Interpol en hjælpende hånd.
Angiveligt har folk så højt oppe som Lamine Diack, tidligere præsident for Det Internationale Atletik Forbund, IAAF, modtaget bestikkelse for at dække over positive dopingprøver.
Mandag fremlagde en kommission nedsat af antidopingorganisationen Wada en rapport efter 11 måneders arbejde, og heri anbefales det, at Ruslands atletikforbund suspenderes, mens mistanken om systematisk doping i Rusland undersøges.
I kølvandet på offentliggørelsen af den rapport meldte Interpol sig på banen.
Interpol, som er et internationalt politisamarbejde, der først og fremmest sørger for udveksling af informationer mellem medlemslandene for at opklare eller forhindre forbrydelser, tilbyder at koordinere en global undersøgelse.
En undersøgelse af mulig korruption og doping blandt atletikudøvere, ledere og andre i atletikkens verden.
Interpol har hovedsæde i franske Lyon.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned