Jan Ø. Jørgensen erobrede den uofficielle titel som Danmarks toer i herrebadminton for en stund, da han onsdag vandt sin gruppefinale ved Yonex Copenhagen Masters over landsmanden Viktor Axelsen i to sæt.
Det betyder, at Jørgensen i finalen torsdag formentlig kommer til at møde den 10.-dobbelte vinder af turneringen Peter Gade, som spiller sin sidste gruppekamp senere onsdag.
Vind i hallen fik betydning for sejren på 21-17, 21-15, mener Jørgensen.
- Første sæt er på rigtig højt niveau, og der bliver ikke lavet mange fejl. Han slår nogle gode angreb, og det frustrerer ham, at jeg får dem over.
- Men han laver en del uprovokerede fejl. Der er lidt medvind, og det gør, at han laver nogle fejl, siger Jan Ø. Jørgensen til TV2 Sport.
Jan Ø. Jørgensen er seedet som nummer to, mens Viktor Axelsen er fjerdeseedet i den danske turnering, og den 23-årige aalborgenser levede op til sin seedning i første sæt, som han vandt 21-17.
Duellerne var lige, og det var tydeligt, at de to spillere kender hinandens spil rigtig godt.
I andet sæt havde Viktor Axelsen sat sig på kampen fra start med fire dumme fejl på stribe lukkede han Jan Ø. Jørgensen ind i kampen.
Jan Ø. Jørgensen greb taknemmeligt fynboens lillefinger og overtog styringen med hurtigt spil og kørte sejren sikkert i hus.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned