Jannik Vestergaard nærmer sig lyncomeback efter fodbrud
Jannik Vestergaard skal testes under træningen de kommende dage. Hvis resultatet er positivt, kan han få comeback på søndag. Foto: Reuters/Thilo Schmuelgen/arkiv
Reuters/Thilo Schmuelgen/arkiv
Mindre end tre uger efter at han brækkede foden, er Jannik Vestergaard tilbage på træningsbanen.
Forsvarsspilleren Jannik Vestergaard var på grund af en skade ikke med, da det danske landshold spillede testkampe mod Panama og Chile i den netop overståede landsholdssamling.
Men Vestergaards deltagelse i sommerens VM-slutrunde er tilsyneladende ikke i fare, og han er formentlig meget snart tilbage i aktion for Borussia Mönchengladbach.
Tirsdag var den danske stopper således tilbage på træningsbanen i den tyske klub, mindre end tre uger efter at han fik konstateret et brud i foden og en ledbåndsforstrækning i anklen.
- Jeg er jo en viking, sagde Vestergaard efter træningen til fodboldmagasinet Kicker.
Den næsten to meter høje forsvarer deltog ikke i holdtræningen, men gennemførte en personlig træningsenhed med en af klubbens fysiske trænere.
I de kommende dage er det planen, at belastningen gradvis skal øges, og hvis ikke bentøjet reagerer negativt, kan Vestergaard snart spille kamp igen.
Ifølge Kicker er det ikke udelukket, at Vestergaard allerede kan få comeback i Bundesligaen påskesøndag, hvor Mönchengladbach møder Mainz på udebane.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned