Kevin Magnussen er ikke overrasket over ny Haas-kører

Kevin Magnussens kontrakt med Haas udløber efter den indeværende sæson. Foto: Andrew Boyers/Reuters

Torsdag offentliggjorde Haas, at holdet henter Oliver Bearman fra 2025. Det overrasker ikke Kevin Magnussen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det kom ikke som et lyn fra en klar himmel for Kevin Magnussen, at hans Formel 1-hold, Haas, torsdag offentliggjorde 19-årige Oliver Bearman som ny kører fra 2025.

Det siger danskeren ifølge Ekstra Bladet på en pressekonference forud for weekendens grandprix på den berømte Silverstone-bane i Storbritannien.

- Jeg har mere eller mindre vidst det i fire måneder, så det var ingen kæmpe overraskelse. Altså, det har ikke været besluttet i fire måneder, men jeg vidste, at det ville ske. Så ingen nyhed for mig, siger danskeren.

27-årige Esteban Ocon er favorit til at tage det andet sæde hos Haas, hvilket vil betyde, at Magnussen er færdig på holdet.

Kevin Magnussens kontrakt med Haas udløber efter indeværende sæson. Han har tidligere over for Ekstra Bladet givet udtryk for, at han godt kunne se sig selv ikke være en del af Formel 1-feltet fra den kommende sæson.

- Der foregår en masse ting, og man skal se på sine muligheder og tage alt under overvejelse. Personligt fokuserer jeg stadig på Formel 1, selv om der naturligvis uden for også er interessante muligheder, siger han inden weekendens grandprix.

Oliver Bearman er blot 19 år. Kevin Magnussen var selv 21 år, da han i 2014 debuterede for det store McLaren-mandskab med en podieplads i sit første grandprix i Melbourne i Australien.

Det er fortsat den eneste podieplads i karrieren for danskeren, der de seneste år har kørt på et mindre hold, nemlig Haas.

- Jeg har talt om det her mange gange, men da jeg kom ind i Formel 1, var det svært at komme ind i et topteam, som ikke leverede. Fordi forventningerne fra teamet stadig er enorme. De forventer rent faktisk, at du vinder mesterskabet, siger Magnussen.

/ritzau/