Kommentar af Folketidendes sportsredaktør, Allan Plenborg
Den enes død - den andens brød.
GOG Svendborgs konkurs i sidste uge betyder - tror jeg - at Team Sydhavsøerne ikke kommer i nærheden af dumpepladserne i 1. division.
Det er der to grunde til:
GOG Svendborgs fallit indebærer, at der kun bliver én direkte nedrykker fra 1. division.
Og ledelsens handlekraft ved at købe en af GOG’s mest værdifulde spillere, Kasper Jørgensen.
Dermed efterkom ledelsen et stort ønske fra cheftræner Jimmy Jørgensen.
- Giv mig Kasper Jørgensen. Han er den GOG-spiller af alle, jeg helst vil have, for jeg mener, at han passer perfekt til vores spilkoncept.
Team Sydhavsøerne var oppe mod nogle store spillere på markedet om Kasper Jørgensens gunst. Århus GF og Skjern ville begge have Kasper Jørgensen. Og han havde andre muligheder.
Der er to grunde til, at den tidligere HMH Maribo-spiller valgte Team Sydhavsøerne:
Tilbuddet kunne matche Ligaklubbernes udspil. Og så har han haft et brændende ønske om at slutte en flot håndbold-karriere på Lolland.
Men i den forfatning 32-årige Kasper Jørgensen er i, har han kvaliteter til at spille i Ligaen i flere år fremover. Og han har givetvis også ambitioner i den retning.Derfor er det langtfra sikkert, at Kasper Jørgensen er i gang med at afslutte sin håndbold-karriere i Team Sydhavsøerne.
Man kan håbe, at han falder så godt til, og det vil lykkes at hente yderligere forstærkninger, så Team Sydhavsøerne ikke skal tilhøre den bløde mellemvare i 1. division, men derimod spille med om topplaceringerne. For så kan Kasper Jørgensen, som kun har bundet sig til Team Sydhavsøerne for resten af sæsonen, måske se et perspektiv i at blive.
Mange klubber er i økonomisk uføre og mange spillere vil stå uden kontrakt fra næste sæson.
Det er Team Sydhavsøernes helt store chance. Kan Lolland-Falsters førende håndboldklub på sværdsiden få tilført yderligere sponsorkroner, er det ikke urealitisk at Lolland-Falster får et herrehold, der kan spille med om oprykning til Ligaen.
Chancen for at komme tæt på eller i Ligaen har måske aldrig være større!
Det samme gør sig gældende for NFH, Lolland-Falsters førende på spindesiden.
Klubben har ambitioner om Ligaen - og er ikke landt derfra. Men der mangler sådan cirka godt en million kroner i årsindtægter.
Med andre ord: Hvis erhvervslivet kan og vil, kan det være med til, at vi måske får et eller to håndboldhold i Ligaen.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie