Kvindelig tennislegende vil gå trænervejen
For to år siden hyrede Andy Murray Ivan Lendl som sin træner. Op til 2014-sæsonen annoncerede Novak Djokovic så sit samarbejde med Boris Becker. Og kort efter kom det frem, at Stefan Edberg skulle være Roger Federers træner i denne sæson.
De gamle tennislegender vender tilbage til den store scene som trænere for de ypperste af nutidens ketsjeratleter, og nu melder også en kvindelig legende sig på banen.
I forbindelse med den igangværende Australian Open har Martina Navratilova meldt ud, at hun ønsker at gå samme vej.
- Jeg har haft nogle muligheder, men endnu intet konkret. Jeg elsker at træne og elsker at hjælpe folk på ethvert niveau. Jeg tror, at det er på det højeste niveau, at jeg bedst kan bidrage, da jeg selv har været der.
- Jeg er sikker på, at henvendelserne vil komme, så jeg kan hjælpe en på banen og sidde i boksen og svede, siger Martina Navratilova ifølge AFP.
Den 57-årige Navratilova er blandt historiens mest succesfulde kvindelige spillere. Hun vandt 18 grand slam-turneringer i damesingle, hvor af ni af dem var ved Wimbledon.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned