Det ventede klubskifte fra Blackburn til West Ham er nu på plads for landsholdsspilleren i fodbold Lars Jacobsen. Han har underskrevet en etårig kontrakt med London-klubben, hvor han kommer til på en fri transfer.
Premier League har det seneste døgn tøvet med at godkende handlen, fordi der var tvivl om, hvorvidt skiftet var faldet på plads inden transfervinduet i England lukkede. Men aftalen er onsdag aften blevet godkendt af Premier League, oplyser West Ham.
Den 30-årige forsvarsspiller, der normalt spiller højre back, bliver den anden dansker til at spille i West Ham. Fra 1994 til 1997 spillede Marc Rieper 101 kampe for London-holdet.
West Ham bliver Lars Jacobsens tredje klub i Premier League. Foruden Blackburn har han spillet for Everton. Hverken i Everton eller Blackburn fik han meget spilletid.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie