Laudrup er imponeret af Real Madrids sæson

Som tidligere spiller i både Barcelona og Real Madrid har Michael Laudrup et ben i hver lejr i duellen om det spanske fodboldmesterskab.

Men det afholder ikke den tidligere landsholdsspiller i at rose Real Madrid for kun at have sat otte point til i sæsonen indtil videre.

- Jeg synes, at det er en imponerende pointhøst, Real Madrid har samlet sammen i den første halvdel af ligaen. 49 point ud af 57 mulige er klasse, siger Laudrup til Ekstra Bladet.

Han advarer dog mod at tro, at forspringet på fem point ned til Barcelona er nok i et forår, hvor skader og Champions League-deltagelse kan få indflydelse på ligakampene.

Laudrup har noteret sig, at de øvrige hold allerede er sat godt og grundigt af, men forudser, at tvekampen bliver tæt.

- Jeg tror, at de kommer til at følges ad til det sidste. Om det bliver afgjort på næstsidste eller sidste spilledag, ved jeg ikke, men det bliver noget i den retning.

- Og sikkert med plus 20 point ned til nummer tre, som jeg tror bliver Valencia, siger han.

/ritzau/

Michael Laudrup mener, at Real Madrid har gjort det overordentligt godt i denne sæson i Primera Division.

Offentliggjort Sidst opdateret