Når sæsonens hidtil største kamp i spansk fodbold i aften sparkes i gang, vil FC Barcelonas stjerne Lionel Messi få langt større betydning for sit hold, end Real Madrids Cristiano Ronaldo vil få for sit hold.
Det vurderer Michael Laudrup, der selv har spillet i begge klubber.
- Lige nu mener jeg, at Messi er vigtigere for Barcelona, end Ronaldo er for Real Madrid, siger Michael Laudrup.
Laudrup bygger sin mening på, at det i øjeblikket kører på skinner for Real Madrid i ligaen, mens Barcelona for en gangs skyld halter efter ærkerivalerne fra den spanske hovedstad.
- Madrid er inde i en stime, hvor det hele bare kører, og Barcelona er specielt på udebane mere afhængige af Messi, for de har ikke bolden lige så meget og er ikke lige så skarpe som sidste år, siger Michael Laudrup.
- Så kan de altid give bolden til Messi, og så kan han lave noget.
Real Madrid ligger inden kampen mod Barcelona nummer et i den spanske Primera Division tre point foran Barcelona, som endda har spillet en kamp mere end madrilenerne.
Michael Laudrup understreger, at hans udtalelser om, at Messi er vigtigere end Ronaldo skal ses i lyset af, at Real Madrid indtil videre i sæsonen har været ganske suveræne.
- Det er ikke en kritik af Ronaldo. Det er mere fordi, jeg synes, at Real Madrid står fysisk og mentalt stærkere end Barcelona, siger Michael Laudrup.
Derfor er Real Madrid også svage favoritter i aftenens kamp, mener Laudrup, selv om det bliver meget tæt.
Madrilenernes seneste sejr over Barcelona i en ligakamp daterer sig tilbage til 7. maj 2008, hvor Barcelona blev besejret med 4-1 i Madrid.
Aftenens kamp starter klokken 22.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned